All employees

Namn Titel Org Vån
Epost Tel Rum  
PROFESSORER      
       
Berg, Mats Enhetsledare/prof. SDB  
mabe@kth.se 070-6522441 313 3
Bodén, Hans Professor SDA  
hansbod@kth.se 8021    
Efraimsson, Gunilla Universitetslektor SDB  
gef@kth.se 6431    
Göransson, Peter Professor SDA  
pege@kth.se 7963    
Kari, Leif Skolchef/professor SDA  
leifkari@kth.se 7974/070-7987974 6560 3
Kuttenkeuler, Jakob Professor SDC  
jakob@kth.se 070-3464240 320 3
Lopez Arteaga, Ines Professor SDA  
inesla@kth.se 7975 6574 3
Ringertz, Ulf Professor SDC  
rzu@kth.se 070-9837653 420 4
Stichel, Sebastian Proprefekt SDB  
stichel@kth.s 7603/070-2330163 6557 3
Trigell, Annika Professor SDB  
annika@kth.se 7657/070-5291734   1.5
Zankert, Dan Prefekt/professor SDC  
danz@kth.se 070-3496435 6558 3
Åbom, Mats Professor SDA  
matsabom@kth.se 7944 6559 3
      3
       
ADJUNGERADE PROFESSORER      
       
Fuglesang, Christer Adjungerad professor SDC  
cfug@kth.se 6465    
Glav, Ragnar Adjungerad professor SDA  
ragnar.glav@scania.com      
Karosalo, Ilkka Adjungerad professor SDA  
ilkkak@kth.se 8017 6578 3
Leth, Siv Adjungerad professor SDA  
siv.leth@ se.transport.bombardier.com 070-6281786 6575 3
Nyman, Tonny Adjungerad professor SDC  
       
AFFILIERADE PROFESSORER      
       
Marquis, Gary Affilierad professor SDC  
       
Toll, Staffan Affilierad professor SDC  
statol@kth.se 073-0346261    
       
PROFESSOR EMERITUS      
       
Andersson, Evert Prof emeritus SDB  
everta@kth.se 070-6047255 314 3
Rizzi, Arthur Professor SDC  
rizzi@kth.se 7620 418 4
       
UNIVERSITETSLEKTORER      
       
Barsoum, Zuheir Universitetslektor/studierektor SDC  
zuheir@kth.se 070-2304342    
Boij, Susann Universitetslektor SDA  
sboij@kth.se 9188    
Drugge, Lars Universitetslektor SDB  
larsd@kth.se 7604/070-6307890   1.5
Eller, David Universitetslektor SDC  
dlr@kth.se 070-4883373 421 4
Feng, Leping Universitetslektor SDA  
fengl@kth.se 7996   4
Hallström, Stefan Universitetslektor SDC  
stefanha@kth.se 070-3496440    
Jerrelind, Jenny Universitetslektor SDB  
jennyj@kth.se 7605/070-2254452   1.5
Karlsson, Arne Universitetslektor SDC  
akn@kth.se 6469 423 4
O'Reilly, Ciarán Universitetslektor SDB  
ciaran@kth.se 8085    
Rosén, Anders Universitetslektor SDC  
aro@kth.se 070-2580210 321 3
Wennhage, Per Universitetslektor SDC  
wennhage@kth.se 070-6206434   3
Åkermo, Malin Enhetsled./Universitetslektor SDC  
akermo@kth.se 070-3206445   4
       
BITRÄDANDE LEKTORER      
       
Bolin, Karl Bitr. Universitetslektor SDA  
kbolin@kth.se 8017 6578 3
Casanueva, Carlos Bitr. Universitetslektor SDB  
carlosc@kth.se 073-6441412 312 3
Hörlin, Nils-Erik Bitr. Universitetslektor SDA  
nisseh@kth.se 7940/076-2500313   3
Nybacka, Mikael Bitr Universitetslektor SDB  
mnybacka@kth.se 7638/070-2404671    
Stenius, Ivan Bitr. Universitetslektor SDC  
stenius@kth.se 0702-888263 319 3
       
FORSKARE      
       
Burman, Magnus Forskare SDC  
mburman@kth.se 070-5496450   1.5
Carlsson, Ulf Forskare SDA  
ulfc@kth.se 9011    
Cerin, Pontus Forskare SDK  
cerin@kth.se 08-7906921    
Enblom, Roger Forskare SDB  
renblom@kth.se 073-6441424 314 3
Garme, Karl Forskare SDC  
garme@kth.se 070-3971717 318 3
Ross , Urmas Forskare SDA  
urmas@kth.se 7901/070-3652665 6313 1
Stenfeldt, Gloria Forskare SDC  
glorias@kth.se 070-4594508    
Winkler, Niklas Forskare SDK  
winkler@kth.se 08-7907882 411 4
Magnus Burman Forskare SDC  
mburman@kth.se     1.5
Rumpler, Romain Forskare SDA  
rumpler@kth.se 6441   4
       
AFFILIERADE FAKULTET      
       
Barsoum, Imad Affilierad fakultet SDC  
imad@hallf.kth.se 08-7908397    
Ekh, Johan Affilierad forskare SDC  
ekh@kth.se 070-6102055    
Fagerberg, Linus Affilierad forskare SDC  
linus@kth.se 08-7906467    
Jonasson, Mats Affilierad forskare SDB  
mats.jonasson@volvocars.com 7707    
Kazemahvazi Affilierad fakultet SDC  
sohrabk@kth.se 0708-646665    
Kirchner, Nina Affilierad fakultet SDC  
ninakir@kth.se 070-6090588    
Wåhlin, Anna Affilierad fakultet SDC  
anwah@kth.se 076-6182866    
       
POSTDOKTORER      
       
Alenius, Emma Postdoktor SDA  
ealenius@kth.se 073-7652057 6419 2
Alvarsson, Jesper Postdoktor SDA  
jesalv@kth.se 073-7652069   2
Dahan, Jeremy Postdoktor SDB  
dahan@kth.se 070-4507385 413 4
Du, Lin Postdoktor SDA  
ldu@kth.se 0760-756381   4
Majic, Frane Postdoktor SDB  
franem@kth.se 073-7652013    
       
DOKTORANDER      
       
Afzal, Mohammad Doktorand SDA  
mafzal@kth.se 070-0611121    
Akbarpour, Sahar Doktorand SDC  
saharak@kth.se 073-2703757    
Amlinger, Hanna Doktorand SDA  
amlinger@kth.se 073-9875488 222 2
Bhatti, Ayjwat Awais Doktorand SDC  
aabhatti@kth.se 073-2750642   2
Botling, Fredrik Doktorand SDA  
botling@kth.se 072-741 39 58 122 1
Davari, Mohammad Mehdi Doktorand SDB  
mmdavari@kth.se 08-7907713   1.5
De Alwis, Pahansen Forskningsingenjör SDC  
pahansen@kth.se 073-7652086 323 3
Dirks, Babette Doktorand SDB  
bdirks@kth.se 076-8269063 6511 3
Futrynski, Romain Doktorand SDB  
fromain@kth.se 076-2579547 412 4
Hagnell, Matilda Doktorand SDC  
mathk@kth.se 073-2702611    
Helmstad, Aron Doktorand SDC  
helmstad@kth.se 070-5509869    
Hossein Nia, Saeed Doktorand SDB  
nsho@kth.se 073-6441418 316 3
Johannisson, Wilhelm Doktorand SDC  
wjoh@kth.se 7519/073-765 2097   3
Kabral, Raimo Doktorand SDC  
kabral@kth.se +372 50 24 992 6579 3
Khurshid, Mansoor Doktorand SDC  
khurshid@kth.se 0760-832052   3
Köll, Joonas Doktorand SDC  
koll@kth.se 070-3417576    
Liu, Zhendong Doktorand SDB  
zhendong@kth.se  070-7282247    
Lokatt, Mikaela Doktorand SDC  
mlokatt@kth.se 070-2578215 420 4
Lundberg, Eva Doktorand SDA  
eval@kth.se 7993/070-1918193   4
Lundberg, Oskar Doktorand SDK  
oskarl@kth.se 070-8624800 6579 3
Mikami Karis, Tomas Doktorand SDB  
tkaris@kth.se 070-8454077 6511 3
Na, Wei Doktorand SDB  
wein@kth.se 073-7661743 414 4
Olausson, Katrin Doktorand SDC  
katrinol@kth.se 070-5957007 317 3
Parra Martinez, Juan Pablo Doktorand SDA  
jppm@kth.se 073-4606400   4
Peerling, Luck Doktorand SDB  
luck@kth.se 070-7849559    
Pignier, Nicolas Doktorand SDA  
pignier@kth.se 073-7233289 414 4
Qazizadeh, Alireza Doktorand SDB  
alirezaq@kth.se 073-6441430 315 3
Razola, Mikael Doktorand SDC  
razola@kth.se 070-7104074 317 3
Sack, Stefan Doktorand SDA  
ssack@kth.se 073-6441472 413 4
Schneider, Christof Doktorand SDC  
schnei@kth.se 073-4612498   4
Shahzamanian Sichani, Matin Doktorand SDB  
matinss@kth.se 073-6441422 315 3
Shipsha, Anton Doktorand SDC  
shipsha@kth.se                 073-2702617   3
Sjölander, Jens Doktorand SDC  
jenssjol@kth.se 073 460 25 11    
Skoglund, Lukas Doktorand SDC  
lukassk@kth.se      
Stenberg, Thomas Doktorand SDC 4
thoste@kth.se 073-0289101    
Ud Din Saeed Rajput, Moeen Doktorand SDC  
mudsra@kth.se 073-765 20 73    
Wanner, Daniel Doktorand SDB  
dwanner@kth.se 08-7907805    
Weng, Chenyang Doktorand SDA  
chenyang@kth.se 08-7907903   3
Zea Marcano, Elias Alfredo Doktorand SDA  
zea@kth.se 08-7907903   3
Zhang, Mengmeng Doktorand SDC  
mzha@kth.se 070-4040176 419 4
       
INDUSTRIDOKTORANDER      
       
Amiree, Rafiz Ahmed Industridoktorand SD  
raamiree@kth.se      
Färm, Anna Industridoktorand SDA  
afarm@kth.se 08-55386304/070 086 08 38 6583 3
Gomez, Gaspar Gil Industridoktorand SDB  
glgg@kth.se      
Hallander, Per Industridoktorand SD  
perhalla@kth.se      
Hammar, Johan Industridoktorand SDB  
jhammar@kth.se      
Hynninen, Antti Industridoktorand SD  
anttihy@kth.se +358 20 7225819    
Hörberg, Erik Industridoktorand SD  
erikash@kth.se      
Jerpdahl, Lars Industridoktorand    
jerpdal@kth.se 073-9615574    
Mårtensson, Per Industridoktorand SD  
ssspmr@kth.se      
Nadampalli, Ravi Varma Industridoktorand SD  
ravin@kth.se      
Rynell, Anders Industridoktorand SDB  
rynell@kth.se   412 4
Österlöf, Rickard Industridoktorand    
osterlof@kth.se 08-55353482 6577 3
       
STIPENDIATER      
       
Nair, Vineeth Stipendiat SDA  
       
Zhou, Lin Stipendiat SDA  
linzhou@kth.se 072-9447788    
Liu, Zhendong Stipendiat SDB  
zhendong@kth.se 070-6441420 316 3
Liu, Zibo Stipendiat SDB  
      3
       
ADMINISTRATION/TEKNIKER      
       
Beckman, Anders Laboratorieingenjör SDC  
abeckman@kth.se 070-2042668    
Bergman, Johanna Ekonom SD  
johwar@kth.se 9130   Entré
Hallonblad, Ingela Utbildningsadministratör SD Entré
ihallon@kth.se 073-2702923   Entré
Hansen, Ann-Britt Ekonomihandläggare SD Entré
hansen@kth.se 7521   Entré
Johansson, Christina HR-administratör SD Entré
ch2@kth.se 8927   Entré
Norrby, Monica Laboratorieingenjör SDC Entré
mono02@kth.se 070-5640653    
Prelevic, Danilo Laboratorieingenjör SDA  
danilo@kth.se 9205    
Sadri, Samira Utbildningsadministratör SD  
samsad09@kth.se 9198   Entré
Skult, Stefan Tentamenssamordnare SD Entré
skult@mech.kth.se 7070   Entré
Ottosson, Marcus Vaktmästare SD Entré
vaktis@ave.kth.se 070-2672286    
       
examensarbetare      
    323 3
Till sidans topp